Aloes ma wiele zastosowań leczniczych i odżywczych. Moja babcia Rozalia miała duże (naprawdę duże) ilości aloesu na parapetach w domu i ratowała nim siebie i innych przy wielu schorzeniach. Gdy tylko coś komuś dolegało, obowiązkowo wyjeżdżał od niej z donicą aloesu.
Babcia stosowała tę roślinę zarówno zewnętrznie (właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwbólowe) jak i wewnętrznie. Nie pamiętałam szczegółów receptur, ale tutaj z pomocą przyszła rodzina (pozdrawiam moją kuzynkę Jolę i swoich rodziców). Dość sprawnie razem uzupełniliśmy znaleziony na pożółkłej kartce przepis na najczęściej stosowane przez babcię wino aloesowe.
SKŁADNIKI:
500g miodu
300g zmielonego aloesu z rośliny 3-5 letniej
0,5l czerwonego, wytrawnego wina gronowego (16-18% lub mniej)
PRZYGOTOWANIE:
Tydzień przed ścięciem liści nie podlewamy rośliny. Zerwane zostawiamy w ciemnym, chłodnym miejscu na 5 dni. Po tym czasie dokładnie je myjemy i odcinamy kolce. Kawałki tak przygotowanego aloesu mielimy w maszynce do mięsa (lub blendujemy), a następnie dodajemy do niego płynny miód i zalewamy winem. Odstawiamy miksturę w chłodne miejsce w naczyniu z ciemnego szkła na 5 dni. Po tym czasie przecedzamy ją przez gęste sito. Przechowujemy w lodówce.
DAWKOWANIE:
Pierwszy tydzień: 1 łyżeczka 3 x dziennie; 1h przed jedzeniem.
W kolejnych tygodniach: 1 łyżka 3 x dziennie; przed jedzeniem.
Minimalny czas leczenia to 2-4 tyg. Zalecany 1-2 miesiące.
Tak przygotowane wino aloesowe oczyszcza krew, wzmacnia organizm, podnosi odporność i ma zbawienny wpływ na układ pokarmowy (leczy wrzody, normalizuje procesy trawienne). Stosowano je więc głównie podczas rekonwalescencji po długotrwałych chorobach. Na znalezionej kartce zapisane jest jednak całkiem szerokie spektrum działania: grypa, angina, gruźlica płuc, bóle głowy i zębów, skleroza, nadciśnienie, skrzepowe zapalenie żył, reumatyzm, choroby psychiczne, choroby kobiece, choroby serca, epilepsja.
UWAGA: Pamiętajmy, że aloes jest przeczyszczający i rozrzedza krew. Nie można go stosować przy krwotokach, w ciąży, w chorobach nerek oraz pęcherza moczowego.
Dodatkowe informacje:
https://sekrety-zdrowia.org
https://nalewkizaloesu.blogspot.com
Pozostaw komentarz